Odrohování ovcí a koz
Pokud máte ve stádě problémy s rohatými zvířaty, máte strach z rohů kvůli dětem, či ze ze zdravotních důvodů (poranění rohu, zarůstání rohu,...) je na místě provést odrohování. Odrohování se provádí v sedaci (otupění zvířete) s následným lokálním znecitlivěním.
Odrohování se provádí ideálně u mláďat, když jsou růžky vyrostlé zhruba 0,5 - 1 cm. Věk je individuální, někdy jsou takto vyrostlé růžky u 14 denního mláděte někdy až u měsíčního. Chovatel si musí sám pohlídat.
Odrohování provádím za pomocí kauteru, kdy kompletní odstranění růžku je v rámci minuty. Většinou bez krvácení, protože při odrohování už kauter staví krvácení. Růžek se odstraní kompletní, bez dalšího růstu.
Odrohování provádím i u dospělých zvířat. Ve většině případů už roh dále neroste. Ideální věk je 1 rok a více až už zvíře neroste. Když se úkon provede brzy v období růstu stává se, že roh roste dál a odrohování se musí provádět znovu. Při úkonu zvíře nic necítí opět díky sedaci a lokálnímu znecitlivění.
Někdy je nutné odrohování provést ze zdravotních důvodů jako je zarůstání rohů při špatném odrohování nebo když se roh začne stáčet a tlačit do lebky či jiných částech na hlavě. Dochází i k nalomení rohu při souboji či při zapletení do oplocení.
Odrohování se provádí ideálně v zimních měsících, kdy nelítá hmyz, aby na vzniklou ránu mouchy nenakladly vajíčka. Doporučuji také mít zvířata naočkovaná na tetanus a pro jistotu po provedení zákroku aplikuji protitetanové sérum. Antibiotika se dávají pouze lokálně na místo odstraněného rohu, ne celkově.
Zvíře zvládá odrohování většinou bez problémů. Mám ale několik případů kdy se koza změnila povahově především pokud byla vůdčí stáda.
Odrohování neprovádím u březích zvířat, pouze ve výjimečných případech v ohrožení života zvířete, protože může docházet k abortům ze stresových důvodů či při anestezii.
Zde si můžete stáhnout odborný článek na téma ODROHOVÁNÍ, který je vydán v časopise Veterinářství.