Jak poslat vzorky na parazitologii
Pokud se rozhodnete preventivně či diagnosticky vyšetřit vaše zvířata je důležité, aby Vaše vzorky byly co nejčerstvější.
Ideální je vzorek trusu odebrat přímo z recta nebo vyčkat, až začne zvíře kálet samo a vzorek hned odebrat.
Kolik a jaký vzorek odebrat? Koňovití, lama, pes, kočka, popřípadě u přežvýkavců a králíků daný nemocný jedinec ze stáda odebírat každé zvíře zvlášť a vzorek by měl mít cca 10g. Přežvýkavci (ovce,kozy, skot, telata),drůbež a králíci brát směsné vzorky, např. jehňata s průjmem, jehňata bez průjmu, roční zvířata, víceletá zvířata, berani, nemocné slepice, zdravé slepice, kohout...směsný vzorek by měl být od 2 až 5 jedinců, aby to mělo vypovídající hodnotu.
Vzorek je vhodné vložit do uzavíratelných plastových obalů (zkumavka, kelímek se závitem) nebo zatavit do sáčku. Jednotlivé vzorky je nutno OZNAČIT, aby nedošlo k záměně. Na vzorku musí být uveden alespoň druh (ovce, koza, slepice, kočka, kůň, osel,..) nebo označení skupiny ( mladí berani, mláďata, ovce před porodem, kojící koza,..) popřípadě jméno (koza Líza, kozel Pepa,..). Takto jednotlivě zabalené vzorky je vhodné odeslat v bublinkové obálce nebo v krabici.
V žádance by měla výt uvedena plná adresa (jméno, příjmení, adresa), email, popřípadě telefonní kontakt. Popřípadě další údaje přejeli si majitel (IČO, DIČO,..)
Zaslání vzorku by mělo být co nejrychlejší, aby vzorky byly kvalitní. Využít buď poštu (doporučeně, EMS zásilka) nebo osobní doručení do ordinace.
Vzorky zpracovávám tentýž den doručení a výsledky zasílám nejpozději následující den.
Výsledky jsou okomentované a pokud je nález doporučím i danou terapii.
- +/- velmi slabá intenzita infekce
- + slabá intenzita infekce
- ++ středně silná intenzita infekce
- +++ silná intenzita infekce
- ++++ velmi silná intenzita infekce
Ceny za vyšetření viz ceník.