Porody ovcí a koz
Březost u ovcí a koz trvá 150 +/- 5 dní. Blížící se porod není někdy snadné poznat. Zvíře se tváří , že nic a přijdete za 2 hodiny a mláďata jsou na světě. To je samozřejmě ta nejlepší varianta, když porod probíhá sám přirozeně a nezasahuje se do něj.
Signály, které nám pomáhají předvídat blížící se porod:
- dochází k výraznému zvětšení vulvy
- z porodních cest může vytékat hlen, ze začátku čirý postupně tmavne je to tzv. hlenová zátka
- zvětšování mléčné žlázy a nalévání mlezivem (nejvýraznější u prvniček) je to individuální, někdy dochází k nalévání až po porodu
- většinou den před porodem nebo v den porodu je zvíře neklidné, pohrabá nohou, lehá vstává stále dokola
- těsně před porodem se může objevit plodový vak naplněný tekutinou
Pokud víme přibližné datum porodu, je vhodné zvíře umístit do tvz. choulu (porodního boxu). Má to pozitiva hned z několika důvodů. Za prvé matka má klid na samotný porod a ostatní ze stáda ji neobtěžují. Je chráněna před klimatickými podmínkami (především v zimním období). Zvířata, která rodí si nevybírají vhodná místa k porodu a porodí rovnou do sněhu nebo do bahna, ikdyž má opodál přístřešek kam může zalézt. A za druhé u problematických matek nebo prvorodiček se snadněji vytvoří pouto matka mládě. Ani jeden z nich nemůže nikam utéct a musí se zžít. Někdy bývá problém s odmítnutím mláděte nebo že matka nechce krmit mládě a tento choul je ideální na řešení situace. A když náhodou nastane situace kdy musí člověk zasáhnout tak máme zvíře po ruce a nemusí je nahánět po pastvině a ještě více stresovat.
Choul (porodní box) stačí využít na porod a 1 až 2 dny po porodu a pokud je vše v pořádku matka s mláďaty může být na volno.
VLASTNÍ POROD
Je to normální fyziologický jev, který ukončí březost. Pokud to lze měli bychom nastávající matce připravit vydesinfikovaný porodní kotec (choul, box) s novou čistou podestýlkou, kýblem vody (napáječkou) senem, minerálním lizem a samozřejmostí by mělo být i podávání jádra 2x denně. Chovatelům doporučuji mít po ruce lékárničku první pomoci, která by měla obsahovat: desinfekční roztok (Betadine zelená), lubrikační gel nebo alespoň olej, porodní provázky na nožičky, ručník, pean (NE NŮŽKY), selen ve formě roztoku pro podání do tlamičky a poporodní nápoj pro matku.
Porod má 3 fáze:
1. fáze otevírací - trvá 2-6hod, tato fáze nejde na zvířeti vidět. V organismu probíhá uvolňování porodních cest, otevírání děložního krčku a někdy může dojít k prasknutí plodových obalů a otoku vody.
2.fáze vypuzovací - trvá 0,5-2hod, je to vlastní porod kdy dojde k vypuzení mláděte/mláďat. Pro malé přežvýkavce je fyziologická poloha přední i poloha zadní a vyskytuje zhruba 60:40. Většinou u dvojčat jsou poloha přední i zadní z důvodu uložení v děloze. Pokud je matka na porod dobře připravena s vypuzením plodů si poradí sama. Nejvíce problémů bývá s prvorodičky, s předčasnými porody, nepravidelná poloha mláděte/mláďat nebo s jedním plodem větší porodní váhy. Pokud to lze doporučuji do porodu nezasahovat. Pokud vidíme že vychází 2 nožičky a na nich hlavička nebo obě zadní končetiny je vše v pořádku. Komplikace nastávají pokud vidíme v porodních cestách pouze hlavičku bez nožiček, nebo jen nožičky bez hlavičky, popřípadě konec pánevní. To je nejvhodnější kontaktovat veterináře. Trvá-li vypuzovací dlouho nebo rodička z ničeho nic přestane tlačit a porod ustane je to komplikace a je nutné volat veterináře.
3.fáze poporodní - ideálně do 12 hod, max.do 24 hod po porodu. Placenta (lůžko) by měla odejít co nejdříve po porodu, aby nedošlo k zadržení. K uvolnění pomáhá přirozený porod a oxytocin. Oxytocin se spustí např. při sání mléka, proto je ideální když je na světě mládě, aby začalo co nejdříve sát od matky. Placentu při vypuzení poznáte, je to taková blána a na ni fialové útvary (kotyledony). Co s placentou když ji najdu? jsou 2 názory. Buď placentu necháte v choulu u matky a ta ji sežere. Placenta by měla mít své pozitivní účinky z hlediska přítomných hormonů a je to pro ni přirozené ji sežrat. V přírodě po sobě přežvýkavci placentu požírají, aby zahladili stopy pro predátory. Ale dnes jsou zvířata přešlechtěna a není na to přizpůsoben jejich trávicí trakt. Často se po sežrání placenty setkávám s digestivními poruchy, zejména hnití bachoru. Nebo druhý způsob, za mě určitě lepší, placentu po vypuzení odebrat, a zabránit tím tak vzniku trávicích problémů.